פיצויים

החזר מס בגין פיצויים

✔️ מהו החזר מס ? החזר מס הינו סכום כספי המגיע לנישום (לדוגמא: עובד שכיר) בחזרה ממס הכנסה. מפני שיש הטבות מס רבות ומגוונות, שלא בהכרח ידועות לנו כעובדים המשלמים מס, רשויות המס עשויות לגבות מאיתנו סכומים הגבוהים מהנדרש בחוק. כך נוצר מצב בו יתכן ואנו כעובדים שכירים זכאים לקבל החזר מס.

✔️ איך ניתן לקבל החזר מס ? ניתן לקבל את החזר המס באמצעות הגשת הטפסים המתאימים. חשוב לציין שניתן לבקש החזר מס רק לאחר תום שנת המס, ועד 6 שנים מתום שנת המס שעבורה מבוקש החזר המס.

✔️ החזר מס בגין פיצויים:

יתכנו מקרים בהם נכנסים הפיצויים של עובד שכיר למשכורתו האחרונה, דבר זה עלול לגרום לקפיצה במדרגת המס של העובד המביאה לתשלום מס גבוה יותר משיעור המס הנדרש על פי החוק. למעשה, עד לסכום תקרה מסויימת ניתן לקבל החזר מס בגין הפיצויים שהתקבלו יחד עם המשכורת האחרונה. אם קיבלתם פיצויים מעבודתכם, כדאי לבדוק  את תלושי השכר האם קיבלתם את הפיצויים כחלק מתלוש השכר, דבר שהביא לתשלום מס ביתר. מומלץ לשכירים אלה להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית עד שש שנות מס אחורה, בגין כל השנים שבהן קיבלו פיצויים כחלק מתלוש השכר. במקרה זה ניתן בהחלט לפנות בבקשה להחזר המס המגיע להם על פי החוק.

  1. פריסת הפיצויים למשך מספר שנים:

במידה ומוסיפים למשכורת הרגילה של עובד שכיר גם את הפיצויים, זה עלול להעלות את מדרגת המס שלו. כתוצאה מכך, העובד השכיר ישלם מס הרבה יותר גבוה דבר שכדאי להימנע ממנו במסגרת החוק. אם רוצים לפרוס את המס על הפיצויים לשנים הבאות, זה אומר שנקבל פחות כסף כל חודש, אבל מבחינה מיסויית נשלם פחות מיסים.

במסגרת החוק, החוק מתיר לבקש מרשויות המס לפרוס את קבלת הפיצויים לסכומים קצובים לאורך מספר שנים, ובאופן זה להמנע מקפיצה של מדרגת המס כתוצאה מקבלת חד פעמית של הפיצויים. ניתן לחלק את הפריסה לשני סוגי פריסה:

  1. פריסת הפיצויים קדימה.
  2. פריסת הפיצויים אחורה.

 

לפני שאנו מחליטים לבחור באיזה סוג פריסה אנו רוצים לפרוס את הפיצויים, עלינו להבין את כל אחת מסוגי הפריסות.

המשמעות של הפריסה אחורה היא שהפיצויים יתחלקו על פני השנים שלפני עזיבת מקום העבודה כאשר במקרה כזה על כל שנת וותק ניתן לפרוס שנה נוספת, עד למכסה של סך של שש שנות פריסה. המשמעות של פריסה קדימה היא שהפיצויים למעשה יתקבלו בצורה של תשלומים במשך השנים הבאות, כאשר על כל ארבע שנות עבודה ניתן לפרוס את הפיצויים על שנה אחת, עד למכסה של שש שנים.

 

חשוב מאוד וכדאי לבחון את המצב הפיננסי והכלכלי בשנים הרלוונטיות שקדמו לפיצויים ולהעריך את יכולת ההשתכרות בשנים שאחריה, על מנת לבחור בצורה האופטימלית והמשתלמת עבורנו. את הקצבה טוב יותר לפרוש בשנים בהן יכולת ההשתכרות הייתה או עתידה להיות נמוכה יותר עבורנו.

 

חשוב לציין, כי לאחר ביצוע הפריסה של המס שאנו חייבים על הפיצויים על פני מספר שנים, יש להגיש למס הכנסה דין וחשבון שנתי באמצעות טופס 1301.

 

  1. קבלת הפיצויים ברצף קצבה:  המשמעות של רצף קצבה הינה השארות כספי הפיצויים בקופה לקצבה ותהיה לנו אפשרות לקבל אותם עפי החוק רק בגיל הפרישה שלנו לפנסיה, כחלק מהקצבה הפנסיונית החודשית.

היתרון הבולט בשיטת "קבלת הפיצויים ברצף קצבה" הינו שגוב המס שנשלם על הקצבה יהיה נמוך מאוד יחסית, כמו כן, לרוב חל עליהם פטור ממס של עד – 35 אחוז מסכום הקצבה הכללי. חשוב לציין, כי ניתן למשוך חלק מכספי הפיצויים עד לסכום החייב במס כבר בזמן סיום העובד את תפקידו במקום העבודה, ואת יתר הסכום ניתן להשאיר בקופת הפיצויים,  בנוסף, חשוב לציין כי העובד יכול להחליט בכל זמן כי הוא רוצה למשוך את כספי הפיצויים במזומן, אך חשוב לדעת כי במקרה זה העובד עלול לשלם מס גבוה יותר בגין משיכת כספי הפיציים.

 

  1. השארת הפיצויים ברצף פיצויים:

המשמעות של רצף זכויות הינו השארת כל הפיצויים בקופת הגמל. היתרון בדרך זו הינו שהעובד השכיר דוחה למעשה את ההתחשבנות בגין תשלום המס לזמן בו יפרוש בעתיד. חשוב להבין שיש פה תנאי אשר בתוך שנה מיום הפרישה של העובד השכיר, יהיה חובה על המעסיק החדש שיהיה לו להפריש פיצויים בדיוק לאותה קופת גמל. חשוב לציין , כי ניתן  לייעד לרצף הפיצויים רק עד תקרה של ארבע פעמים ממוצע השכר במשק כפול שנות הוותק של העובד השכיר.

 

איזו דרך עדיפה ?

כל אחת מהדרכים הללו מחייבת בדיקה פרטנית והתאמה לכל מקרה לגופו. לכן חשוב מאוד לקבל עצה מאנשי מקצוע, ולכלכל את דרכנו בצורה חכמה על מנת להביא למינימום את תשלום המס בגין הפיצויים.

מומלץ לשכירים אלה להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית עד שש שנות מס אחורה, בגין כל השנים שבהן קיבלו פיצויים ושילמו מס בגינם. במקרה זה ניתן בהחלט לפנות בבקשה להחזר המס המגיע להם על פי החוק.

✔️ האם כדאי להגיש בקשה להחזר מס לבד – בצורה עצמאית ?

אף על פי שאפשר להגיש את הבקשה להחזר מס בצורה עצמאית, שכירים רבים בוחרים להגיש את הבקשה להחזר מס באמצעות פנייה ליעוץ מקצועי וליווי צמוד לאורך תהליך הגשת הבקשה להחזר מס. מאחר שהסכומים העשויים להתקבל כתוצאה מהגשת החזר המס הינם סכומים גבוהים ועשויים להגיע עד לסך של עשרות אלפי שקלים החזר מס, באופן מצטבר על פני מספר שנים, חשוב מאוד לציין כי חובה עלינו להגיש את הטפסים באופן המדויק והמקצועי ביותר, על מנת להצליח לקבל את החזר המס המקסימלי עבורנו במסגרת החוק.

שכירים רבים חוששים מההתעסקות הפרוצדורלית והביוקרטיה עם מס הכנסה, דבר הגורם לשכירים רבים להעדיף שירות של איש מקצוע לביצוע תהליך הגשת הבקשה להחזר מס. בנוסף לאמור, מערכת חוקי המס המסובכת והמורכבת מקשה גם על שכירים אלו המבקשים להגיש את הטפסים להחזר המס לרשות המסים באופן עצמאי. לכן פנייה לאיש מקצוע מנוסה עשויה למנוע מכם הרבה סיבוכים בבואכם להגיש בקשה להחזר מס.

✔️ אז למי כדאי לפנות לביצוע הגשת הבקשה להחזר מס ?   

השירות הארצי להחזרי מס – My Tax Refund כאן בשבילכם !

בנינו "שאלון בדיקת זכאות להחזר מס" ייחודי, מקצועי, מעמיק ומקיף על מנת למקסם את החזר המס שלכם במסגרת החוק. לאחר שתמלאו את הפרטים שלכם בשאלון החזר המס, אנו נבצע אבחון ראשוני לגבי זכאותכם להחזר מס, טובי המומחים ואנשי המקצוע העומדים לרשותכם יעברו באופן ידני על השאלון להחזר מס שמילאתם ויוודאו שלא התפספס בטעות אף סעיף, מכיוון שכל סעיף בשאלון החזר המס יתכן ושווה כסף רב עבורכם. הבדיקה לעניין גובה החזר המס שלכם הינה ללא תשלום וללא התחייבות מצדכם, אנו לא גובים דמי פתיחת תיק וכו'. ביחד עם אנשי המקצוע שלנו תוכלו להגיש את הבקשה להחזר מס דרכנו, כאשר כל השירות מבוצע אונליין, מבלי שתצטרכו אפילו לצאת מהבית והכל ברמה מקצועית גבוהה, ביעילות וביסודיות.

✔️ אז למה אתה מחכים ? צרו איתנו קשר עוד היום !
                             
ונשמח שתהיו חלק ממעגל הלקוחות המרוצים שלנו !    

פיצויים